Jednym z ważnych założeń w działalności Podkarpackiego Klubu Biznesu jest pomoc najuboższym i potrzebującym.

Od początku swojego istnienia Klub przeznacza na te cele środki pieniężne zbierane podczas organizowanych aukcji charytatywnych oraz pochodzące z części wypracowanego zysku.

Już podczas pierwszego spotkania integracyjnego Członków Podkarpackiego Klubu Biznesu, które odbyło się wiosną 2002r. na dziedzińcu Zamku w Łańcucie, przeprowadzono licytację prac plastycznych, wykonanych przez dzieci z Domu Pomocy Społecznej w Łące. Zebrane wówczas środki pieniężne w kwocie 46 tys. zł. przeznaczono na zakup ubrań, mebli, pomocy naukowych dla dzieci przebywających w w/w ośrodku.

Ta pierwsza aukcja charytatywna zapoczątkowała przeprowadzanie podobnych przedsięwzięć podczas kolejnych organizowanych przez Podkarpackiego Klubu Biznesu spotkań Członków.

W latach 2002 – 2017 podkarpaccy przedsiębiorcy licytowali prace przeznaczone na cele charytatywne przez podkarpackich artystów plastyków. Prace takie przekazywali nam m. in.: Emil Polit, Maciej Syrek, Krzysztof Brzuzan, Anna Hass Brzuzan, Jacek Hazuka, Krzysztofa Lachtara, Barbara Smoczeńska, Teresa Iwanejko – Tarczyńska, Tomasz Rut, Maria Siteń, Irena Wojnicka – Markielowska, Helena Majewska.

W ciągu 19 lat swojej działalności PKB zebrał podczas wszystkich aukcji charytatywnych prawie milion złotych.

Dostrzegając potrzeby uzdolnionej młodzieży, Klub postanowił przeznaczać co roku 120 tys. zł. na pomoc dla uczniów pochodzących z podkarpackich, ubogich rodzin. Od 2011 roku część wypracowanego zysku przeznaczana jest na ufundowanie stypendiów naukowych.

Przez sześć lat Podkarpacki Klub Biznesu przeznaczył na ten cel kwotę 720 tys. zł.

Co roku stypendia otrzymywało 60 uczniów szkół gimnazjalnych i średnich. Były one wypłacane przez okres 10 kolejnych miesięcy. Warunkiem otrzymania wsparcia finansowego była przede wszystkim wysoka średnia ocen na zakończenie danego roku szkolnego oraz niski dochód na jednego członka rodziny. Taka pomoc pozwalała sfinansować korepetycje, zakup podręczników, lektur, przyborów szkolnych, a nawet opłacić bilet miesięczny.

Pierwsza edycja przyznawania stypendiów zakończyła się zorganizowaniem wspólnego wyjazdu wakacyjnego dla wszystkich stypendystów, podczas którego młodzież zwiedziła trzy fantastyczne stolice Europy: Budapeszt, Bratysławę i Wiedeń.

Podczas wszystkich aukcji charytatywnych Podkarpacki Klub Biznesu zgromadził ponad milion złotych na pomoc potrzebującym. Zebrane środki udało się pozyskać dzięki hojności przedsiębiorców.

Wyjazd reprezentacji województwa podkarpackiego na Ogólnopolskie Biegi Młodzieżowe podczas Orlen Warsaw Marathon. Dzięki nam 44 osobowa grupa dzieci i młodzieży mogła rywalizować z rówieśnikami na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Więcej informacji tutaj

W trakcie tegorocznych wakacji, zorganizowaliśmy letni wyjazd na Węgry dla 38 uczniów z Podkarpacia.

Dzięki naszemu zaangażowaniu 30 dzieci wyjechało na letnią kolonię w Mszanie Dolnej. Pobyt trwał 10 dni i był urozmaicony o różnego rodzaju atrakcje.

Z pomocą Polskiego Czerwonego Krzyża zorganizowaliśmy akcję skierowaną dla potrzebujących dzieci z całego Podkarpacia. Łącznie przekazaliśmy 160 plecaków do różnych miejscowości między innymi do Przeworska, Jarosławia i Żołynii.

Więcej informacji tutaj

Szczególnie zainteresowała nas historia rodziny z Karlikowa, która straciła w pożarze cały swój dobytek. Pieniądze, które uzyskaliśmy w wysokości 25 tysięcy złotych podczas aukcji charytatywnej w całości przekazaliśmy na budowę nowego domu.

Więcej informacji tutaj

Ufundowanie stypendiów dla 30 studentów przez okres 12 miesięcy w wysokości 400 złotych. Dzięki stypendiom uboga młodzież głównie z terenów wiejskich mogła rozwijać swoje talenty.

Więcej informacji tutaj

Dzięki PKB uczniowie z Tarnobrzega i Stalowej Woli otrzymali 30 plecaków z wyposażeniem. Plecaki zostały przeznaczone dla dziewczynek i chłopców z klas początkowych. Dodatkiem do wyposażenia plecaków były słodkości.

Więcej informacji tutaj

Z naszą pomocą św. Mikołaj przekazał 2 tysiące paczek powędrowało do dzieci i osób niepełnosprawnych. Dzięki ludziom dobrej woli, mikołajowe paczki wywołały uśmiech na twarzach wszystkich zgromadzonych.