termin: 16 grudnia 2020r.
czas trwania: 10.00 – 12.00
rejestracja: TUTAJ
Od 1 stycznia 2021r. wchodzą w życie przepisy wprowadzające opodatkowaniem podatkiem CIT spółek komandytowych.
Zapraszamy Członków Podkarpackiego Klubu Biznesu na bezpłatne webinarium, które poprowadzą eksperci z AXELO Prawo i Podatki dla Biznesu.
Celem webinarium jest omówienie skutków podatkowych nowych regulacji dla spółek komandytowych i ich wspólników, a także analiza rozwiązań, które mają na celu ograniczenie ciężarów podatkowych. Oprócz aspektów podatkowych alternatywnych rozwiązań, omówiony zostanie również sposób ich wdrożenia na gruncie kodeksu spółek handlowych.
Wydarzeniu patronuje Podkarpacki Klub Biznesu.
Agenda webinarium
Część podatkowa
1. Opodatkowanie spółek komandytowych na nowych zasadach
- Zasady opodatkowania spółki komandytowej
- Zasady opodatkowania komandytariuszy (zwolnienia)
- Zasady opodatkowania komplementariusza (sposób obliczania podatku)
- Przepisy przejściowe (rozliczenie straty, możliwość przesunięcia opodatkowania CIT do maja 2021)
- Zwolnienie dywidendowe
2. Alternatywy dla spółki komandytowej
- Zmiana statusu wspólników
- Przekształcenie w spółkę jawną
- Wykorzystanie spółki zagranicznej
- Estoński CIT.
Część korporacyjna
- Spółka komandytowa: główne cechy, odpowiedzialność za zobowiązania oraz procedura zmiany statusu wspólnika i jej skutki
- Przekształcenie spółki komandytowej w sp. z o.o.: procedura, skutki przekształcenia oraz główne cechy sp. z o.o.
- Przekształcenie spółki komandytowej w spółkę jawną: procedura, skutki przekształcenia oraz główne cechy spółki jawnej.
Prowadzący
Iwona Stasicka
Radca Prawny z Kancelarii AXELO Ostrowski Domagalski i Wspólnicy sp. k.
W swojej praktyce zawodowej koncentruje się na procesach transformacji spółek (łączenia, podziały, przekształcenia). Zajmuje się także kompleksową obsługą prawną transakcji M&A. W ramach AXELO brała udział w projektach planowania i wdrażania optymalnych rozwiązań dotyczących formy prowadzonej działalności oraz była członkiem zespołów przeprowadzających badania prawne (due diligence).
Praktykę zawodową rozpoczęła w kancelariach adwokatów i radców prawnych zajmujących się obsługą prawną przedsiębiorców i kontynuowała ją podczas aplikacji radcowskiej.
Maciej Wilczyński
Radca prawny, doradca podatkowy z Kancelarii AXELO Ostrowski Domagalski i Wspólnicy
Zajmuje się przede wszystkim bieżącym doradztwem podatkowym, planowaniem podatkowym i postępowaniami podatkowymi. Bierze udział w projektach reorganizacyjnych obejmujących połączenia i przekształcenia spółek. Prowadzi przeglądy podatkowe, w tym przeglądy typu due diligence. Posiada również doświadczenie w bieżącym doradztwie prawnym, w szczególności w opiniowaniu i sporządzaniu umów w obrocie gospodarczym. Zawód radcy prawnego wykonuje od 2018 r. Ukończył m.in. studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz studia podyplomowe z doradztwa podatkowego na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.