Specjaliści z PCI usprawnią współpracę naukowców z przedsiębiorcami.

15 października 2020

udostępnij

Podkarpackie Centrum Innowacji uruchomiło dział rozwoju technologii. Specjaliści zadbają, by projekty naukowe o najwyższym potencjale do komercjalizacji zostały wdrożone przez przemysł.

W budowaniu dobrych relacji nauki i biznesu nieodłączny jest proces skutecznej komercjalizacji. Doświadczony broker, łączy potencjał badawczy laboratoriów z oczekiwaniami przedsiębiorców. – Przenosi na grunt biznesowy doświadczenia i wiedzę kadry naukowej oraz wyniki prac badawczych. Działając na zasadach rynkowych, pomaga zmonetyzować efekty prac laboratoryjnych w formie licencji lub patentu – mówi Tomasz Stypułkowski, Prezes Zarządu Instytutu Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej, menedżer ds. komercjalizacji w PCI.

Podkarpackie Centrum Innowacji buduje kompleksowy system wsparcia dla projektów naukowych z podkarpackich uczelni i naukowców. – Specjaliści z działu rozwoju technologii opracują strategię komercjalizacji, pomogą wypromować produkt w środowisku gospodarczym, doradzą jak zdobyć środki na dalsze finansowanie opracowanych technologii ze środków UE, pomogą w organizacji pomocy prawnej czy też szkoleń dla kadry naukowej. Naukowcy znajdą się pod opieką brokerów innowacji, którzy zajmą się m.in. aktywnym poszukiwaniem partnerów biznesowych czy też przedsiębiorstw lub funduszy inwestycyjnych zainteresowanych zakupem licencji lub utworzeniem startupu – mówi Krzysztof Borowicz, Dyrektor ds. Rozwoju Technologii w PCI.

Zadowolenia nie kryją przedstawiciele podkarpackiej nauki. – Naukowcy i firmy oczekują skutecznego wsparcia. Brokerzy i specjaliści ds. komercjalizacji znając specyfikę obu branż będą pośrednikami dla zainteresowanych współpracą stron. Pozwolą zmienić nastawienie naukowców na bardziej rynkowe, pokażą jakie są oczekiwania biznesu, co jest na topie i co warto zmienić w swojej pracy. Z drugiej strony przekonają firmy, że atutem naukowców jest doświadczenie i wiedza wsparte specjalistyczną aparaturą, która jest na wyposażeniu uczelni. To umożliwi poznanie wzajemnych możliwości, a w przyszłości przyniesie korzyści zarówno dla nauki jak i przemysłu – mówi dr inż. Małgorzata Walczak z Politechniki Rzeszowskiej.

 

Rafał Białorucki

specjalista ds. komunikacji PCI

kom:  515 410 704

mail: r.bialorucki@pcinn.org